Káva Bontadi

Pôvod a spracovanie

Kávove zrná použité na prípravu zmesí tejto výbornej Talianskej kávy sú:

  • Arabika (blend zŕn z Brazílie, Kolumbie, Kostariky, Guatemaly)
  • Robusta (cherry z Indie)

Zrná sú zbierané ručne, spracované mokrou metódou a pražené tradične pomalým spôsobom pri teplote 240 C. Výsledkom je mäkká čokoládová chuť, sladkasté tóny, veľmi vyvážené espresso s miernou aciditou a príjemnou ovocnou chuťou v závere.

Proces výroby kávy je umenie a jej ochutnávanie je jedinečný zážitok. To čo robí kávu tak dobrou, nie je technológia, ale starostlivosť, ktorá je vložená do praženia kávových zŕn.
Veríme, že existuje šiesty zmysel, ktorý by mal každý profesionál pridať k tým piatim, ktoré všetci poznáme. Tým zmyslom je láska.


História

V Európe si káva získala popularitu až v polovici 17. storočia. V dobe, keď káva bola cirkvou označovaná za satanov nápoj kvôli obavám, že nahradí Kristom posvetené víno, Carlo Bontadi (1790) - obchodník, predáva nepraženú kávu, ktorú si v tej dobe ľudia pražili doma nad sporákmi.

O necelých sto rokov neskôr bola káva už populárna natoľko, že jej podmanivej chuti neodolal takmer nikto. Jedným z najväčších konzumentov kávy patril spisovateľ Honoré de Balzac (1799 - 1850). Hovorí sa, že dokázal vypiť 60 šálok kávy denne.
Oddone Bontadi (1890) začína s kúzlom praženia kávy na špeciálnom ručnom stroji, ktorý dokáže upražiť 5kg kávy za jeden cyklus praženia.

O generáciu neskôr, Leo Bontadi (1930) ako prvý začína pražiť kávu na jednoduchej pražičke poháňanej elektrinou. Dokáže takto upražiť za jeden cyklus 30kg kávy.
O pár rokov neskôr počas druhej svetovej vojny vznikol nový druh kávového nápoja. Americkí vojaci riedili espresso horúcou vodou, pretože bolo pre nich príliš silné. Zrodilo sa Caffe Americano.

Keď Remo Bontadi (1954) preberá firmu, vybuduje priažiareň s vysokou kapacitou, kde sa dokáže upražiť až 500kg kávy za hodinu. Táto rodinná tradícia pokračuje do dnes. V meste Rovereto, odkiaľ rodina Bontadi pochádza, môžete nájsť historické múzeum, ktoré zachytáva celú etapu rodinného podniku Bontadi.